SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

Oslavy 150.výročia narodenia E. Kubeka

 21.10.2007

Emil Kubek bol gréckokatolícky kňaz, rusínsky spisovateľ, ktorý v Snakove pôsobil v r. 1885-1904 a zaslúžil sa o jej rozvoj po duchovnej i materiálnej stránke. Hoci odišiel do Ameriky na Snakov nezabudol, spomienky naň vložil do svojich literárnych diel.

Pri príležitostí 150. výročia jeho narodenia Obec Snakov, Gréckokatolícka farnosť, ZŠ- Snakov a Rusínska obroda PK – Bardejov pripravili slávnosť, ktorá sa konala 21.10.2007.
Slávnosť sa začala o 10,00 hod svätou liturgiou v miestnom gréckokatolíckom chráme, ktorú slúžil o. vikár Pavol Haľko, o. František Dancák, o. J.Duda, o. J.Pavlík, o. G.Juhasz a o. P.Chanáth.
O. Haľko v Božom slove ocenil prácu a prínos E. Kubeka na duchovnom i svetskom poli.

Po skončení sv. liturgie bola na budove, ktorú dal postaviť E. Kubek (terajšia materská škola) odhalená pamätná tabuľa. Krásne slová Otčenášu v podaní Gréckokatolíckeho zboru z Bardejova vystriedala báseň E. Kubeka, ktorú recitovala Erika Malegová. A po príhovore starostu obce Ing. Jána Bijalka odhalili pamätnú tabuľu poslanec NR SR Mikuláš Krajkovič a riaditeľ odboru kultúry pre národnostné menšiny MK SR Jozef Mikula.